عزم راسخ ایران برای حمایت از دولت و مردم افغانستان

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در ششمسن نشست وزرای قلب آسیا – روند استانبول در شهر آمریتسار هند به ایراد سخنرانی پرداخت.

ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست از مردم و دولت هند برای میزبانی سخاوتمندانه و ترتیبات خوبشان برای برگزاری این نشست و همچنین از اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مودی نخست‌وزیر هند برای سخنرانی افتتاحیه قدردانی کرد.

وزیر خارجه گفت: پنج سال پیش ما فرایند قلب آسیا را برای پیشبرد همکاری منطقه‌ای با محوریت افغانستان و با تصدیق این واقعیت که افغانستان امن و باثبات برای پیشرفت و سعادت منطقه قلب آسیا حیاتی است، بنا نهادیم.

وی افزود: در طول این مدت ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌هایی نائل شویم، اما هم چنان راهی طولانی در این مسیر باقی مانده است. منطقه ما هم چنان از گسترش نگران کننده خشونت‌های افراط گرایانه رنج می‌برد و رشد فزاینده تولید مواد مخدر جوامع مان را تهدید می کند. در این میان، افغانستان بیش از همه از این مصائب متاثر شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: سال ۲۰۱۶ سال بسیار پرچالشی برای دولت وحدت ملی افغانستان بود، زیرا گروه های افراطی همانند داعش اقدامات تروریستی خود را در داخل افغانستان و حتی در شهر کابل گسترش داده‌اند.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه ما همچنان از دولت وحدت ملی افغانستان حمایت کرده و آمادگی داریم تا با رهبران افغانستان برای کمک به آنها در ایفای مسئولیت‌های شان همکاری کنیم، عنوان کرد: ما همچنین از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده، امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد.

به گزارش فارس، ظریف در ادامه با بیان اینکه چالش های فراروی افغانستان و منطقه ما به هم پیوسته و مرتبطند، اظهار داشت: گزارش‌های اخیر دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد بیانگر رشد ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در طول سال گذشته است. بدون دارایی‌های حاصله از مواد مخدر تروریست‌ها نمی‌توانند عملیات خود را تامین مالی کنند. تولید کنندگان مواد مخدر نیز برای انتقال کالاهای مرگبارشان نیازمند جنگجویان و مبارزان هستند. در این رابطه، سطح پایین توسعه یافتگی، درآمد پایین و فقدان فرصت های اقتصادی زمینه های مناسبی را برای گروه‌های تروریستی و شبکه‌های قاچا‌ق مواد مخدر فراهم می کند.

وی اضافه کرد: به عنوان کشوری که در خط مقدم جنگ علیه قاچاق مواد مخدر قرار دارد، ما برنامه‌های کشت جایگزین و طرح‌های درآمدزایی جایگزین پیشنهاد کرده‌ایم تا کشاورزان افغان را از تولید تریاک بازدارد. با وجود این، به منطور تغییر مسیر فعلی و روند هشداردهنده افزایش تولید مواد مخدر، همکاری بین‌المللی بر مبنای یک استراتژی منسجم برای توسعه جایگزین با هدف تغییر اقتصاد جنگی به یک اقتصاد رسمی و پایدار ضروری و اجتناب ناپذیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی موافقتنامه سه جانبه بین ایران، هند و افغانستان در خصوص توسعه بندر چابهار را گام مهمی در این مسیر خواند که موجب می‌شود افغانستان به بازارهای جهانی از طریق دریای آزاد دسترسی داشته و توسعه منابع معدنی غنی و گسترده افغانستان را به لحاظ اقتصادی جذاب و قابل عرضه می کند.

وی ادامه داد: ما از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دعوت می کنیم تا مشارکت در توسعه و گسترش چابهار را مدنظر قرار دهند. پروژه راه آهن خواف – هرات نیز طرح کلیدی مواصلاتی دیگری است که افغانستان را از طریق ایران به شبکه‌های بین‌المللی ریلی وصل می کند.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه در طول ۳۷ سال گذشته، ما میزبان حدود سه میلیون تن از اتباع افغان هستیم، عنوان کرد: آنها تقریبا به همه امکانات و خدمات عمومی که به ایرانیان ارائه می شود، از جمله امکانات پایه، حمل و نقل عمومی، خدمات بهداشتی و آموزش عمومی دسترسی دارند. تنها در سال جاری ما به حدود ۴۰۰ هزار نفر از دانش آموزان افغان فاقد مدرک اقامتی خدمات آموزشی اعطاء کرده‌ایم. این در حالی است که ما در این زمینه تقریبا هیچ کمکی از طرف جامعه بین‌المللی دریافت نمی‌کنیم.

وی گفت: ایران، به عنوان کشور راهبر «طرح اقدامات اعتمادساز در زمینه آموزش» (Education CBM) تحت فرایند قلب آسیا، با افغانستان برنامه های همکاری دوجانبه‌ای با وجود محدودیت‌های منابع ملی داشته است. این در حالی است که مشارکت کشورهای حمایت کننده به این برنامه قابل توجه نبوده است. ما جامعه کشورهای کمک کننده را به مشارکت در این برنامه به نحوی که امکان اجرای برنامه ها و فعالیت‌های توافق شده را فراهم کند، دعوت می‌کنیم.

ظریف در خاتمه یک بار دیگر بر عزم راسخ مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه حمایت و پشتیبانی از دولت و مردم عزیز افغانستان برای گذر از دوره دشوار تاریخ شان به سوی یک افغانستان باثبات، ایمن و پیشرفته که به ثبات و پیشرفت منطقه قلب آسیا کمک خواهد کرد، تاکید کرد.

۱۹
آذر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

Leave a Reply