اربعین افغانستان رنگ خون گرفت/۳۰ شهید و ۸۵ زخمی /داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، شماری از عزاداران اربعین حسینی نزدیک ظهر امروز (دوشنبه) در مسجد «باقر العلوم» واقع در منطقه ۶ شهر کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفتند.

* زمانی که عزاداران در مراسم اربعین حسینی حضور داشتند، یک عامل انتحاری بین آنها حضور یافته و پس از انفجار مواد منفجره،سبب شهادت و زخمی‌شدن ده‌ها عزادار حسینی شد.

* برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در نتیجه این انفجار دست‌کم ۵۰ نفر کشته و زخمی شده است، اما این آماری است که تاکنون هیچ مقام دولتی آن را تأیید یا تکذیب نکرده است.

* «اسماعیل کاووسی» مسئول مطبوعات وزارت بهداشت افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، اعلام کرد: آمار تلفات این انفجار تاکنون مشخص نشده است.

وی افزود: تا دقایقی پیش(دقایقی بعد از حادثه) تنها ۱۰ کشته و ۱۷ زخمی به بیمارستان‌های دولتی کابل منتقل شده‌اند و احتمالاً برخی زخمی‌ها به بیمارستان‌های شخصی نیز انتقال یافته‌اند.

* در همین حال گروه طالبان افغانستان ضمن محکومیت شدید این حمله انتحاری، هرگونه دخالت افراد وابسته به خود در این انفجار را به شدت تکذیب کرد.

* در این حادثه تعداد زیادی کودک نیز به شهادت رسیدند.

* «فرهاد ابرار» خبرنگار تلویزیون ۲۴ افغانستان نیز در خبری اعلام کرد که در این حادثه تاکنون ۳۰ عزادار شهید و بیش از ۴۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

* همچنین تلویزیون طلوع نیز در خبری اعلام کرد که در این حادثه ۲۷ نفر کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

* پیش از این نیز و در جریان حمله به «کارته سخی» در شب عاشورای حسینی نیز این گروه حمله به شیعیان افغانستان را محکوم کرده بود. adidas stan smith femme مسئولیت آن حادثه را نیز داعش بر عهده گرفته بود.

* حامد کرزى رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز حمله تروریستى به عزاداران مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم را که سبب شهادت و زخمی شدن شماری گردید، به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد و این عمل نابخشودنى و دور از انسانیت را کار دشمنان افغانستان و خلاف تمام موازین و ارزش‌هاى اسلامى و بشرى خواند.جزئیات بیشتر

* «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان نیز حمله وحشیانه علیه نمازگزاران و عبادت‌کنندگان در مسجد باقرالعلوم را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

* رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، به‌ مسئولین بهداشت این کشور دستور داده‌ تا جهت درمان زخمی‌های این حادثه و کمک به‌تمام آسیب‌دیدگان از هیچ‌ نوع تلاشی دریغ نورزند.جزئیات بیشتر

* «عبدالله عبدالله» ریاست اجرایی افغانستان نیز در پیامی اعلام کرد: با ابراز تاسف فراوان بار دیگر تروریست‌های جنایتکار و انسان ستیز برخلاف ارزش‌های اسلامی و انسانی، بدون در نظر داشت حرمت و قداست خانه خدا (ج) با انجام حمله انتحاری در حوزه ششم امنیتی در مسجد باقر العلوم؛ شماری از هم‌وطنان بی‌گناه ما را شهید و زخمی کرده‌اند.

عبدالله همچنین تأکید کرده است: این اقدام فجیعانه و وحشیانه‌ گروه‌های تروریستی در امن‌ترین و مقدس‌ترین مکان دینی به منظور هدف قراردادن مسلمانان اوج بی‌رحمی، شقاوت و جهالت آنان را نشان می‌دهد که در هیچ دین و قانونی توجیه و منطق ندارد.

این جنایت را گروه‌های تروریستی انجام می دهند که به هیچ دین و مذهب، قوم و تبار و ارزش و قانونی خاص وابسته نیستند. fjällräven kanken جزئیات بیشتر

* روزنامه انگلیسی دیلی میل و سایت خبری بی‌بی‌سی نیز در خبری اعلام کردند که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با رد هرنوع مسئولیت این حادثه، اعلام کرده این گروه به هیچ عنوان به مساجد حمله نمی‌کند و ما این عمل را محکوم می‌کنیم.

* سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای حمله به عزاداران حسینی و شیعیان افغانستان در مسجد باقرالعلوم شهر کابل را محکوم کرد و آن‌را یک جنایت وحشتناک توصیف نمود.

* رئیس جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان حمله تروریستی به عزاداران حسینی را محکوم کرد

«صلاح‌الدین ربانی» تأکید کرد: حمله انتحاری در مسجد باقرالعلوم شهر کابل و به شهادت رساندن غیرنظامیان ازجمله کودکان و زنان، اوج قساوت دشمنان مردم افغانستان را بار دیگر به نمایش گذاشت.

* بنیاد احمد شاه مسعود نیز حمله تروریستی به مراسم اربعین حسینی را محکوم کرد

در این پیام آمده است: جنایت تکان‌دهنده امروز در مکان مقدسی بنام مدرسه باقر العلوم آژیر خطریست برای همه مردم افغانستان.

به یقین می‌توان گفت که شبکه‌های ترور، بخشی از برنامه‌های کلان منطقه‌ای است که تلاش دارند کشور ما را میدان رقابت‌ها و زور آزمایی و منافع خود بسازند.

* سفارت آمریکا حمله بر عزاداران حسینی در کابل را محکوم کرد

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: ما حمله امروز بر مسجد باقرالعلوم در کابل که نمازگزاران را مورد هدف قرار داد، شدیداً محکوم می‌کنیم و عمیق‌ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده و وابستگان قربانیان این حادثه المناک اظهار نموده و برای مجروحین شفای عاجل آرزو می‌نمائیم.

* «بصیر مجاهد» سخنگوی فرمانده پلیس کابل به خبرنگار فارس گفت: آخرین آمار حاکیست که ۲۵ نفر در این حادثه شهید و ۳۷ نفر زخمی شدند.

۰۴
فروردین ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

Leave a Reply