عزم راسخ ایران برای حمایت از دولت و مردم افغانستان

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در ششمسن نشست وزرای قلب آسیا – روند استانبول در شهر آمریتسار هند به ایراد سخنرانی پرداخت.

ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست از مردم و دولت هند برای میزبانی سخاوتمندانه و ترتیبات خوبشان برای برگزاری این نشست و همچنین از اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مودی نخست‌وزیر هند برای سخنرانی افتتاحیه قدردانی کرد.

وزیر خارجه گفت: پنج سال پیش ما فرایند قلب آسیا را برای پیشبرد همکاری منطقه‌ای با محوریت افغانستان و با تصدیق این واقعیت که افغانستان امن و باثبات برای پیشرفت و سعادت منطقه قلب آسیا حیاتی است، بنا نهادیم.

وی افزود: در طول این مدت ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌هایی نائل شویم، اما هم چنان راهی طولانی در این مسیر باقی مانده است. منطقه ما هم چنان از گسترش نگران کننده خشونت‌های افراط گرایانه رنج می‌برد و رشد فزاینده تولید مواد مخدر جوامع مان را تهدید می کند. در این میان، افغانستان بیش از همه از این مصائب متاثر شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: سال ۲۰۱۶ سال بسیار پرچالشی برای دولت وحدت ملی افغانستان بود، زیرا گروه های افراطی همانند داعش اقدامات تروریستی خود را در داخل افغانستان و حتی در شهر کابل گسترش داده‌اند.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه ما همچنان از دولت وحدت ملی افغانستان حمایت کرده و آمادگی داریم تا با رهبران افغانستان برای کمک به آنها در ایفای مسئولیت‌های شان همکاری کنیم، عنوان کرد: ما همچنین از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده، امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد.

به گزارش فارس، ظریف در ادامه با بیان اینکه چالش های فراروی افغانستان و منطقه ما به هم پیوسته و مرتبطند، اظهار داشت: گزارش‌های اخیر دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد بیانگر رشد ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در طول سال گذشته است. بدون دارایی‌های حاصله از مواد مخدر تروریست‌ها نمی‌توانند عملیات خود را تامین مالی کنند. تولید کنندگان مواد مخدر نیز برای انتقال کالاهای مرگبارشان نیازمند جنگجویان و مبارزان هستند. در این رابطه، سطح پایین توسعه یافتگی، درآمد پایین و فقدان فرصت های اقتصادی زمینه های مناسبی را برای گروه‌های تروریستی و شبکه‌های قاچا‌ق مواد مخدر فراهم می کند.

وی اضافه کرد: به عنوان کشوری که در خط مقدم جنگ علیه قاچاق مواد مخدر قرار دارد، ما برنامه‌های کشت جایگزین و طرح‌های درآمدزایی جایگزین پیشنهاد کرده‌ایم تا کشاورزان افغان را از تولید تریاک بازدارد. با وجود این، به منطور تغییر مسیر فعلی و روند هشداردهنده افزایش تولید مواد مخدر، همکاری بین‌المللی بر مبنای یک استراتژی منسجم برای توسعه جایگزین با هدف تغییر اقتصاد جنگی به یک اقتصاد رسمی و پایدار ضروری و اجتناب ناپذیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی موافقتنامه سه جانبه بین ایران، هند و افغانستان در خصوص توسعه بندر چابهار را گام مهمی در این مسیر خواند که موجب می‌شود افغانستان به بازارهای جهانی از طریق دریای آزاد دسترسی داشته و توسعه منابع معدنی غنی و گسترده افغانستان را به لحاظ اقتصادی جذاب و قابل عرضه می کند.

وی ادامه داد: ما از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دعوت می کنیم تا مشارکت در توسعه و گسترش چابهار را مدنظر قرار دهند. پروژه راه آهن خواف – هرات نیز طرح کلیدی مواصلاتی دیگری است که افغانستان را از طریق ایران به شبکه‌های بین‌المللی ریلی وصل می کند.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه در طول ۳۷ سال گذشته، ما میزبان حدود سه میلیون تن از اتباع افغان هستیم، عنوان کرد: آنها تقریبا به همه امکانات و خدمات عمومی که به ایرانیان ارائه می شود، از جمله امکانات پایه، حمل و نقل عمومی، خدمات بهداشتی و آموزش عمومی دسترسی دارند. تنها در سال جاری ما به حدود ۴۰۰ هزار نفر از دانش آموزان افغان فاقد مدرک اقامتی خدمات آموزشی اعطاء کرده‌ایم. این در حالی است که ما در این زمینه تقریبا هیچ کمکی از طرف جامعه بین‌المللی دریافت نمی‌کنیم.

وی گفت: ایران، به عنوان کشور راهبر «طرح اقدامات اعتمادساز در زمینه آموزش» (Education CBM) تحت فرایند قلب آسیا، با افغانستان برنامه های همکاری دوجانبه‌ای با وجود محدودیت‌های منابع ملی داشته است. این در حالی است که مشارکت کشورهای حمایت کننده به این برنامه قابل توجه نبوده است. ما جامعه کشورهای کمک کننده را به مشارکت در این برنامه به نحوی که امکان اجرای برنامه ها و فعالیت‌های توافق شده را فراهم کند، دعوت می‌کنیم.

ظریف در خاتمه یک بار دیگر بر عزم راسخ مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه حمایت و پشتیبانی از دولت و مردم عزیز افغانستان برای گذر از دوره دشوار تاریخ شان به سوی یک افغانستان باثبات، ایمن و پیشرفته که به ثبات و پیشرفت منطقه قلب آسیا کمک خواهد کرد، تاکید کرد.

۱۹
آذر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

۸۰ شهید و ۲۳۱ زخمی آمار رسمی حمله انتحاری کابل/تعیین هیئت بررسی وقوع رویداد انفجار بین تظاهرکنندگان

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت کشور افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای حمله تروریستی روز شنبه (۲ اسد ۱۳۹۵) در میان تظاهرکنندگان جنبش روشنایی را به شدت محکوم کرد.
در اعلامیه وزارت کشور آمده است: حوالی ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر شنبه در نتیجه حمله انتحاری در منطقه دهمزنگ کابل در بین  تظاهرکنندگان ۸۰ تن شهید و ۲۳۱ تن دیگر مجروح شدند.
وزارت کشور در این اطلاعیه افزوده است: «با وجود اینکه نیروهای امنیتی کشور برای تأمین امنیت تظاهرکنندگان تلاش‌های زیادی را به خرج دادند، اما تروریست‌ها و دشمنان قسم خورده مردم افغانستان، یکبار دیگر با استفاده از فرصت، دست به جنایت نابخشودنی زده و مردم بی‌گناه ما را به خاک و خون کشاندند.»
وزارت کشور در بخش دیگری از این اطلاعیه اعلام کرد: بر اساس اطلاعات اولیه پلیس ملی، این حمله توسط ۳ فرد انتحاری صورت گرفته که فرد اول دست به انتحار زده، دومین فرد انتحار ناقص داشته و تروریست سوم در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شده است.
وزارت کشور تصریح کرد: «در بین شهدا و مجروحین این حادثه شماری از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که برای تأمین امنیت تظاهرکنندگان در محل حضور داشتند، از جمله آمرین حوزه‌های اول، سوم و ششم نیز شامل آن هستند.»
در اعلامیه آمده است: «وزارت کشور ضمن تقبیح این جنایت بزرگ به تمام نیروهای پلیس ملی افغانستان دستور داده تا از تمام امکانات برای رسیدگی به مجروحین تلاش کرده و تدابیر امنیتی را در منطقه متذکره بیشتر کنند.»
در انتهای این اطلاعیه آمده است: «در همین حال وزیر کشور ضمن ابراز مراتب تسلیت و همدردی به خانواده‌های قربانیان، یک هیئت را موظف کرده که تا چگونگی وقوع این رویداد را به صورت همه‌جانبه بررسی و هرچه سریعتر گزارش دهند.»
گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله تروریستی دلخراش را به عهده گرفته است.

۰۳
مرداد ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

سیاست ایران حمایت همه جانبه از دولت مرکزی افغانستان است

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، حسن روحانی امروز (سه شنبه) در تماس تلفنی با «محمد اشرف‌غنی» رئیس جمهوری افغانستان و تبریک عید سعید فطر گفت: آرزوی دولت و ملت ایران، افغانستانی با ثبات و در امنیت کامل و مسیر اقتصادی شکوفا و پویا است و همه باید برای پایداری دولت وحدت ملی در افغانستان و تحقق این آرزو دست به دست هم دهیم .

رئیس جمهور ایران حملات تروریستی در افغانستان و کشته شدن مردم بی‌گناه این کشور را موجب تاسف عمیق مردم ایران دانست و با آرزوی موفقیت برای دولت و مردم افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی گفت: امیدوارم گروه‌های تروریستی بفهمند راه آنها نادرست و خیانت به مردم خوب افغانستان و منطقه است و دین مبین اسلام همه را به برادری و وحدت دعوت کرده و خونریزی را بزرگترین جنایت بشری می‌داند.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت فعال شدن کمیسیون مشترک ۲ کشور با هدف ایجاد تحول در رونق اقتصادی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به توسعه روابط تهران – کابل است و فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی نقش مهمی را در این راستا ایفا می کند.

محمد اشرف غنی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک عید سعید فطر به رئیس جمهور ایران، دولت و مردم ایران گفت: افغانستان مصمم به توسعه و تقویت همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها است.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به ضرورت توسعه روابط اقتصادی ۲ کشور اظهارداشت: در نشست تهران چارچوب خوبی برای توسعه همکاری‌های ۲جانبه ، ۳جانبه و منطقه‌ای ترسیم شد که به تحولی مثبت در ترانزیت کالاها و سرمایه گذاری تجاری، با فعال شدن بیش از پیش بندر چابهار خواهد انجامید.

وی همچنین گزارشی را از آخرین تحولات افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی و تقویت پایه‌های امنیتی و دفاعی در افغانستان ارائه داد.

۱۹
تیر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

ایجاد کنسولگری افغانستان در بیرجند به وزارت خارجه ایران ابلاغ شد

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «وجه‌اله خدمتگزار» استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان که در محل پایانه مرزی «ماهیرود» برگزار شده بود اظهار داشت: توسعه مبادلات مرزی چه در بخش صادرات و چه در حوزه واردات باید بیش از پیش مورد توجه مسئولین و دست اندرکاران امر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ارتباط خوبی از حیث تجارت بین تجار ایرانی و افغانستانی وجود دارد، گفت: با توجه به پتانسیل های بسیار زیادی که در ۲ استان خراسان جنوبی و ولایت «فراه» افغانستان وجود دارد، تقویت ارتباط بین تجار ایرانی و افغانستانی باید در دستور کار قرار گیرد.

وی بازارچه های مرزی را بازار مشترکی بین ایران و افغانستان دانست و تصریح کرد: باید از این ظرفیت بیش از پیش برای رونق اقتصادی و نیز ایجاد اشتغال پایدار در مرزهای ۲ کشور استفاده شود؛ از این رو ظرفیت های موجود در این بخش بیشتر از گذشته فعال شوند.

استاندار خراسان جنوبی فعال سازی بازارچه‌های مرزی استان را مورد تاکید ویژه قرار داد و افزود: این امر مستلزم اخذ تصمیماتی در سطح مقامات عالی در ۲ کشور ایران و افغانستان است که امیدواریم با تاکیداتی که از سوی دبیر هیات دولت به مسئولین و وزرای ذیربط در کشور صورت گرفته هر چه سریعتر شاهد فعال شدن تمامی بازارچه های مرزی استان باشیم.

وی فعال تر شدن دستگاه‌های اجرایی ذیربط در این زمینه را مورد تاکید قرار داد و افزود: مسئولین در این بخش باید پیشنهادات کارشناسی خود را که قابلیت اجرایی شدن داشته باشند به این شورا ارائه کنند تا بتوان بر اساس آن اقدامات لازم را در مرکز استان و در صورت لزوم از طریق مرکز پیگیری ها و اقدامات لازم را به انجام رساند.

مقام عالی دولت ایران در استان خراسان جنوبی به امنیت موجود در کل استان و نیز امنیت پایداری که در حال حاضر در مرزهای استان وجود دارد اشاره کرد و افزود: این امر می تواند به عنوان یک زیرساخت مهم و اساسی که تضمین کننده سرمایه گذاری و اساس و پایه فعالیت های اقتصادی است از سوی فعالین امر مورد توجه قرار گیرد.

خدمتگزار، به وجود منطقه ویژه اقتصادی در استان اشاره کرد و ادامه داد: با فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی می توان در راستای توسعه فعالیت های اقتصادی و نیز حمایت از بخش خصوصی اقدامات جدی تری را به انجام رساند.

وی نظارت بر فعالیت دستگاههای اجرایی ذیربط در زمینه مرز را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: اقدامات و برنامه ریزی هایی که مقرر است در این شورا مورد توجه قرار گیرد باید مبنای کارشناسی داشته باشد و بر اساس نیازها و مقتضیات استان خراسان جنوبی به انجام برسد تا علاوه بر خروجی مناسب دارای اثربخشی لازم نیز در حوزه های مختلف باشد.

استاندار خراسان جنوبی به سفر انجام شده در سال گذشته از سوی هیات ایرانی به ولایت فراه افغانستان اشاره کرد و افزود: آماده میزبانی از والی ولایت فراه هستیم تا بتوان بخشی از مشکلات موجود در این زمینه را از طریق هیات افغانستانی مورد پیگیری قرار داد.

وی به دستور رئیس جمهوری مبنی بر اجرایی شدن تمامی مصوبات سفر هیات دولت ایران به این استان اشاره کرد و گفت: پیرو دستور رئیس جمهوری ایران و ابلاغ دبیر هیات دولت، وزارت امور خارجه در راستای ایجاد کنسولگری افغانستان در بیرجند و نیز ایجاد کنسولگری ایران در ولایت فراه افغانستان، جهت تسهیل مراودات تجار و بازرگانان بین دو کشور مسئولیت پیدا کرده است.

وی ادامه داد: همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز در خصوص تعریض، زیرسازی و آسفالت مسیر ارتباطی «سربیشه – ماهیرود» و نیز آسفالت ۶۰ کیلومتر باقیمانده از مسیر ارتباطی ماهیرود – فراه به دستور رئیس جمهوری و ابلاغ دبیر هیات دولت مسئول شده است؛ این در حالیست که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در خصوص فعال کردن بازارچه های مرزی استان مسئولیت پیدا کرده است.

خبرگزاری شبستان از بیرجند به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی نوشت: استاندار خراسان جنوبی به همراه تنی چند از معاونین و مدیران استانی با سفر به شهرستان سربیشه در محل بازارچه مرزی میل ۷۸ (ماهیرود) حضور یافت و ضمن بازدید از این بازارچه از نزدیک در جریان مسائل، مشکلات و نیازهای این منطقه قرار گرفت.

۱۵
اردیبهشت ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

تکمیل مدارک برای صدور ویزای سفر به هند شرط این کشور برای افغانستانی‌هاست

«منپریت ووهرا»، ارائه صورت حساب بانکی، نشانی دقیق محل سکونت متقاضی ویزا در هند و جزئیات بیشتر از سوابق زندگی را در فرم درخواست از شرایط جدید دهلی‌نو برای مردم افغانستان ذکر کرد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، سفارت هند در افغانستان اعلام کرده که به دلایل امنیتی، شرایط سختگیرانه‌تری را برای صدور ویزا برای شهروندان این کشور وضع کرده است.

«منپریت ووهرا» سفیر هند در کابل گفت که هدف از وضع این شرایط کسب اطمینان بیشتر در مورد مسائل امنیتی است.

ارائه صورت حساب بانکی، ارائه نشانی دقیق محل سکونت متقاضی ویزا در هند و جزئیات بیشتر از سوابق زندگی را در فرم درخواست ویزا، از جمله شرایط مذکور اعلام کرد.

با وجود این، ووهرا گفت: هیچ تغییری در سیاست صدور ویزا به وجود نیامده و هیچ محدودیتی وجود ندارد. بلکه ما مدارک بیشتری خواسته و بررسی بیشتری می‌کنیم.

سفیر هند افزود که در گذشته درخواست‌کنندگان ویزا این مدارک را ارائه نمی‌کردند و سفارت هند هم سخت‌گیری نمی‌کرد.

وی گفت: اخیرا ما دریافتیم که برخی افراد نادرست از سیستم آزاد ویزای هند سوء استفاده کرده‌اند تا ویزا بگیرند.

ووهرا در مورد افرادی که از ویزای هند سوء استفاده کرده‌اند، توضیح بیشتری ارائه نکرد، اما گفت که این موضوع تهدیدی برای امنیت داخلی هند به حساب می‌آمد.

در افغانستان به‌ویژه در مناطق روستایی این کشور داشتن حساب بانکی چندان معمول نیست.

اعلام الزامی شدن ارائه صورت حساب بانکی برای درخواست ویزای هند، این گمانه را در افغانستان پدید آورده که ممکن است سفارت هند سفر شهروندان افغانستان را محدود کند.

اما سفیر هند در کابل تاکید کرد که شرایط تازه باعث محدودیت سفر شهروندان افغانستان به هند نخواهد شد.

به گفته وی، از زمان اعلام شرایط تازه تا حال ۷۵ درصد کسانی که درخواست ویزا داده‌اند، صورت حساب بانکی خود را پیوست مدارک تحویلی به سفارت داده‌اند.

بی‌بی‌سی نوشت: هند یکی از کشورهایی است که شهروندان افغانستان برای مقاصد درمانی به آن سفر می‌کنند.

در سال‌های اخیر میزان سفرهای درمانی به هند افزایش یافته است. مسائل بازرگانی و تحصیلی از دیگر اهداف سفر گروهی از افغانستانی‌ها به هند است.

مقام‌های دولتی افغانستان شهروندان این کشور را تشویق کرده‌اند که از امکانات درمانی داخل کشور استفاده کنند، اما میزان بالای رفت و آمد به هند نشان می‌دهد که گروهی از آنها به مراکز درمانی داخل افغانستان اعتماد چندانی ندارند.

۱۵
اردیبهشت ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

تأکید رؤسای جمهور افغانستان و ایران بر گسترش دوستی‌ها و روابط بین دو کشور

رییس‌ جمهور افغانستان روز یکشنبه در تماس تلفنی با رییس‌جمهور ایران، آغاز سال جدید و عید سعید نوروز را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، «اشرف غنی احمدزی» رییس‌ جمهوری افغانستان روز یکشنبه در تماس تلفنی با حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور ایران، آغاز سال ۱۳۹۵ و عید سعید نوروز را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

اشرف غنی احمدزی در این گفت‌وگو با تأکید بر اهمیت و نقش مهم ایران در منطقه، خواستار توسعه هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه دو کشور شد.

رییس‌ جمهوری افغانستان همچنین از خداوند متعال برای رهبری معظم انقلاب و رییس‌جمهوری اسلامی ایران سلامتی، و برای ملت و دولت این کشور نیز پیشرفت و موفقیت مسئلت کرد.

روحانی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبریک نوروز به دولت و ملت افغانستان و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، بر ضرورت توسعه همکاری در عرصه‌های مختلف، تقویت دوستی‌ها، روابط و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران – کابل تأکید کرد.

۰۲
فروردین ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

پیام نوروز، صلح، همزیستی و همدلی/ تأکید بر برقراری روابطی بهتر بین همسایگان حوزه نوروز

رییس‌جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای فرا رسیدن سال ۱۳۹۵ هجری شمسی و عید سعید نوروز را به سران کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، قزاقستان و ازبکستان تبریک گفت.

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور ایران در پیام‌های جداگانه خود خطاب به سران ۹ کشور منطقه که نوروز را جشن می‌گیرند، اظهارداشت: نوروز، عید اعتدال و کهن‌ترین سنت پویای تاریخ مشترک ما است؛ عیدی که غبار روزگار و گرد فراموشی بر دامان آن نمی‌نشیند و پیام آن، صلح، همزیستی و همدلی و بهترین هنگامه برای نشاندن درخت دوستی است.

رییس جمهور ایران، نوروز  را نماد آشتی و مهربانی با طبیعت دانست و تأکید کرد: آیین نوروز یادگار مدنیّتی رفیع در گستره تاریخ بشریت و میعادگاه فرهنگ‌ها و آیین‌ ملتی است که اعتدال بهاری را پاس می‌دارند.

روحانی افزوده است: آیین نوروز آیینی است که امروزه کشورهای ما، بسیار به آن و فرهنگ غنی برآمده از آن نیازمند هستند، تا با توجه به توافق تاریخی هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ و رفع تحریم‌ها و با امید به برقراری روابطی بهتر و گسترده‌تر میان همسایگان حوزه نوروز، علاوه بر دوستی و آشتی، شرایط نوینی را برای همزیستی مسالمت‌‌آمیز فراهم آورند.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران با انتشار این پیام نوشت: رییس‌جمهور ایران در پایان پیام خود خطاب به سران کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، قزاقستان و ازبکستان، سالی مملو از برکت و شادکامی را برای مردم این کشورها آرزو کرده است.

۰۲
فروردین ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

افزایش تعرفه واردات میوه خارجی به ۱۵۰ درصد/بخش خصوص در زارعت سرمایه‌گذاری کند/ ۴۰ تن بذر اصلاح شده توزیع می‌شود

رییس جمهور غنى ضمن تاکید بر ترتیب نظام آبیاری میگوید که حکومت افغانستان در تولید، انتقال، توزیع و مصرف آب در چهار سال گذشته و تا کنون ناکام می باشد.

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در مراسم جشن دهقان و نمایشگاه زراعتی در بادام باغ شهر کابل خطاب به دهقانان گفت: هر سیری را که شما تولید می‌کنید، معنی‌اش آن است که دست افغانستان به دنیا دراز نمی‌شود.

وی افزود: در صورتیکه در سال‌های گذشته در زراعت سرمایه گذاری لازم صورت می‌گرفت هم اکنون افغانستان محتاج دنیا نبود.

رئیس جمهور افغانستان اظهار داش: در حال حاضر در همه شهرهای افغانستان اجناس خارجی به مصرف می‌رسد در حالیکه میلیون زن و مرد افغانستانی در شهرها بیکار هستند.

وی ضمن تاکید بر ترتیب نظام آبیاری سرتاسری گفت که در چهار سال گذشته و اکنون در بخش تولید، انتقال، توزیع و مصرف آب حکومت کامیاب نبوده است.

او از برداشتن گام‌های عملی در راستای مدیریت آب خبر داد و گفت: هر دهقان باید بداند که در یک شبانه روز چقدر آب نیاز دارد و چه مقدار بدست می‌آورد.

غنی بدون ارایه جزئیات از آغاز کار ساخت۲۱ الی ۲۹ سد مهم و اساسی در طی سال جاری در سطح افغانستان خبر داد و گفت: اگر زراعت نباشد، نه تجارت است، نه صنعت لذا باید قدر آب را دانسته و بدانیم که بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم.

وی تصریح کرد: سیستم انتقال آب از سربند به مزرعه بسیار گران تمام می‌شود البته قسمت عمده سدهای ما دوامدار نیست، ضمن اینکه بر اساس بررسی‌های وزارت زراعت، ۵۵ درصد آب زراعت ضایع می‌شود.

رییس جمهور عنوان کرد که کار ساخت سدها از سوی وزارت توسعه روستاها آغاز شده است.

وی از تقیسم ناعادلانه آب انتقاد کرد و گفت: اگر نظام عادلانه تقسیم آب داشته باشیم و حکومت به صورت عادلانه به تقسیم عادلانه آب بپردازد، مردم به صورت عادلانه به آب خواهند رسید.

وی به وزارت‌خانه‌های زراعت و مالداری، توسعه روستاها و آب برق دستور داد تا به شکل بنیادی کار کرده و از ضایع شدن آب جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد که فرق بین بذر اصلاح شده و غیر اصلاح شده زمین تا آسمان تفاوت دارد و قرار است طی سالجاری، ۴۰ هزار تن بذر اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

اشرف غنی خطاب به کشاورزان گفت: نیازمندی‌های شما باید در صدر برنامه‌های دولت قرار بگیرد.

غنی افزود: اولین بازار محصولات افغانستانی قوای امنیتی و دفاع هستند و دستورات لازم را در خصوص تامین تمام نیازمندی‌های قوای امنیتی و دفاعی از محصولات داخلی داده شده است.

رییس جمهور همچنان در نشست امروز از انتصاب بعضی شهرداران برای ولایات خبر داد و گفت که به شهرداران دستور داده تا بازارهای هفتگی و ماهیانه‌ را در نقاط مختلف ولایات مربوطه شان راه‌اندازی کنند.

وی در خصوص تولید میوه‌های تازه بی‌کیفیت خارجی گفت: به وزارت اقتصاد دستور می‌دهم که تعرفه واردات میوه‌های خارجی را ۱۰۰ الی ۱۵۰ درصد بالا ببرد.

وی همچنان یاد آور شد که ساخت اولین پارک زراعتی و صنعتی پروژه باریک آب که از بودجه دولت افغانستان تامین می‌شود، امسال آغاز شود و در چند سال آینده تکمیل و در خدمت کشاورزان قرار گیرد.

اشرف غنی گفت که چندی قبل با تعدادی از صادر کننده گان میوه تازه نشست داشت و با آنها به تفاهم رسیده تا در ماه جوزا، روزانه ۶۰۰ تُن میوه تازه افغانستان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شود.

وی از بخش خصوصی خواست تا در بخش زراعت سرمایه گذاری کرده و بدون پرداخت رشوه زمین زراعی سرمایه‌گذاری کند.

وی به تولید ۲۴۰ مگاوات برق در سال جاری اشاره کرده و گفت که مقداری برق که امسال تولید می‌شود در صد سال گذشته بی نظیر بوده است.

رییس همچنان در خصوص الحاق روستاها به شهرها گفت که دستورات لازم داده شد تا راه های مواصلاتی اصلاح و ده‌ها هزار کلیومتر جاده دیگر ایجاد شود.

۰۲
فروردین ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها