عزم راسخ ایران برای حمایت از دولت و مردم افغانستان

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در ششمسن نشست وزرای قلب آسیا – روند استانبول در شهر آمریتسار هند به ایراد سخنرانی پرداخت.

ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست از مردم و دولت هند برای میزبانی سخاوتمندانه و ترتیبات خوبشان برای برگزاری این نشست و همچنین از اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مودی نخست‌وزیر هند برای سخنرانی افتتاحیه قدردانی کرد.

وزیر خارجه گفت: پنج سال پیش ما فرایند قلب آسیا را برای پیشبرد همکاری منطقه‌ای با محوریت افغانستان و با تصدیق این واقعیت که افغانستان امن و باثبات برای پیشرفت و سعادت منطقه قلب آسیا حیاتی است، بنا نهادیم.

وی افزود: در طول این مدت ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌هایی نائل شویم، اما هم چنان راهی طولانی در این مسیر باقی مانده است. منطقه ما هم چنان از گسترش نگران کننده خشونت‌های افراط گرایانه رنج می‌برد و رشد فزاینده تولید مواد مخدر جوامع مان را تهدید می کند. در این میان، افغانستان بیش از همه از این مصائب متاثر شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: سال ۲۰۱۶ سال بسیار پرچالشی برای دولت وحدت ملی افغانستان بود، زیرا گروه های افراطی همانند داعش اقدامات تروریستی خود را در داخل افغانستان و حتی در شهر کابل گسترش داده‌اند.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه ما همچنان از دولت وحدت ملی افغانستان حمایت کرده و آمادگی داریم تا با رهبران افغانستان برای کمک به آنها در ایفای مسئولیت‌های شان همکاری کنیم، عنوان کرد: ما همچنین از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده، امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد.

به گزارش فارس، ظریف در ادامه با بیان اینکه چالش های فراروی افغانستان و منطقه ما به هم پیوسته و مرتبطند، اظهار داشت: گزارش‌های اخیر دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد بیانگر رشد ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در طول سال گذشته است. بدون دارایی‌های حاصله از مواد مخدر تروریست‌ها نمی‌توانند عملیات خود را تامین مالی کنند. تولید کنندگان مواد مخدر نیز برای انتقال کالاهای مرگبارشان نیازمند جنگجویان و مبارزان هستند. در این رابطه، سطح پایین توسعه یافتگی، درآمد پایین و فقدان فرصت های اقتصادی زمینه های مناسبی را برای گروه‌های تروریستی و شبکه‌های قاچا‌ق مواد مخدر فراهم می کند.

وی اضافه کرد: به عنوان کشوری که در خط مقدم جنگ علیه قاچاق مواد مخدر قرار دارد، ما برنامه‌های کشت جایگزین و طرح‌های درآمدزایی جایگزین پیشنهاد کرده‌ایم تا کشاورزان افغان را از تولید تریاک بازدارد. با وجود این، به منطور تغییر مسیر فعلی و روند هشداردهنده افزایش تولید مواد مخدر، همکاری بین‌المللی بر مبنای یک استراتژی منسجم برای توسعه جایگزین با هدف تغییر اقتصاد جنگی به یک اقتصاد رسمی و پایدار ضروری و اجتناب ناپذیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی موافقتنامه سه جانبه بین ایران، هند و افغانستان در خصوص توسعه بندر چابهار را گام مهمی در این مسیر خواند که موجب می‌شود افغانستان به بازارهای جهانی از طریق دریای آزاد دسترسی داشته و توسعه منابع معدنی غنی و گسترده افغانستان را به لحاظ اقتصادی جذاب و قابل عرضه می کند.

وی ادامه داد: ما از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دعوت می کنیم تا مشارکت در توسعه و گسترش چابهار را مدنظر قرار دهند. پروژه راه آهن خواف – هرات نیز طرح کلیدی مواصلاتی دیگری است که افغانستان را از طریق ایران به شبکه‌های بین‌المللی ریلی وصل می کند.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه در طول ۳۷ سال گذشته، ما میزبان حدود سه میلیون تن از اتباع افغان هستیم، عنوان کرد: آنها تقریبا به همه امکانات و خدمات عمومی که به ایرانیان ارائه می شود، از جمله امکانات پایه، حمل و نقل عمومی، خدمات بهداشتی و آموزش عمومی دسترسی دارند. تنها در سال جاری ما به حدود ۴۰۰ هزار نفر از دانش آموزان افغان فاقد مدرک اقامتی خدمات آموزشی اعطاء کرده‌ایم. این در حالی است که ما در این زمینه تقریبا هیچ کمکی از طرف جامعه بین‌المللی دریافت نمی‌کنیم.

وی گفت: ایران، به عنوان کشور راهبر «طرح اقدامات اعتمادساز در زمینه آموزش» (Education CBM) تحت فرایند قلب آسیا، با افغانستان برنامه های همکاری دوجانبه‌ای با وجود محدودیت‌های منابع ملی داشته است. این در حالی است که مشارکت کشورهای حمایت کننده به این برنامه قابل توجه نبوده است. ما جامعه کشورهای کمک کننده را به مشارکت در این برنامه به نحوی که امکان اجرای برنامه ها و فعالیت‌های توافق شده را فراهم کند، دعوت می‌کنیم.

ظریف در خاتمه یک بار دیگر بر عزم راسخ مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه حمایت و پشتیبانی از دولت و مردم عزیز افغانستان برای گذر از دوره دشوار تاریخ شان به سوی یک افغانستان باثبات، ایمن و پیشرفته که به ثبات و پیشرفت منطقه قلب آسیا کمک خواهد کرد، تاکید کرد.

۱۹
آذر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

سفارت ایران در کابل حمله تروریستی کابل را محکوم کرد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل حمله تروریستی روز گذشته در مسجد باقرالعلوم کابل را که منجر به شهادت و زخمی شدن عزاداران اربعین حسینی شد را به شدت محکوم کرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در بیانیه‌ای مراتب همدردی عمیق خود را با دولت و ملت کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی افغانستان، بالاخص بازماندگان و خانواده‌های قربانیان این رویداد دلخراش اعلام کرد.

در حادثه تروریستی روز گذشته در مسجد باقرالعلوم کابل نفر۳۰ شهید و بیش از ۸۰ زخمی شدند.

۰۳
آذر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

ایران حمله به عزاداران حسینی در کابل را محکوم کرد

 به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ایران ضمن محکومیت شدید اقدام تروریستی گروه‌های تکفیری در یکی از مساجد شهر کابل که منجر به شهادت و مجروحیت ده‌ها نفر از مردم بیگناه شد، با دولت و ملت کشور دوست و همسایه افغانستان ابراز همدردی کرد.

وی اظهار داشت: رشد و گسترش تروریسم در منطقه روند نگران کننده‌ای به خود گرفته که جز با عزم و اجماع جهانی سرکوب و ریشه کن نخواهد شد.

قاسمی حمایت آشکار و پنهان برخی کشورها از گروههای تکفیری – تروریستی و استفاده ابزاری از آنها برای اهداف زودگذر را عامل تشدید فعالیت‌های افراط گرایان تندرو برشمرد و هشدار داد: دیر یا زود اینگونه آتش افروزی‌ها و فتنه پروری‌ها دامنگیر حامیان آنها خواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران نوشت: حمله انتحاری امروز به عزاداران اربعین حسینی در مسجد باقرالعلوم شهر کابل ۳۵ شهید و ۸۵ زخمی بر جای گذاشت.

۰۳
آذر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

خیابان دهمزنگ کابل به نام «خیابان شهدا» تغییر نام یافت

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به منظور گرامیداشت، احترام و ماندگاری یاد و نام شهدای که بر اثر حادثه تروریستی روز گذشته کابل توسط گروه داعش به شهادت رسیدند خیابان «دهمزنگ» را بنام خیابان شهدا تغییر نام داد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری افغانستان نوشت، رئیس جمهور افغانستان به شهرداری کابل دستور داد تا برای نام‌گذاری خیابان «دهمزنگ» به خیابان شهدا اقدام کند.

در حمله انتحاری روز گذشته معترضان جنبش روشنایی در خیابان «دهمزنگ» شهر کابل ۸۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند که گروه تروریستی داعش مسؤولیت این حمله تروریستی را به عهده گرفت

۰۳
مرداد ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

ما ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها تاریخ درد را خوب بلدیم

بسیاری از نویسندگان، روزنامه نگاران، شاعران و هنرمندان ایرانی در همان ساعات نخستین این حادثه خونین، همدردی خود را با همزبانان خود در شهر کابل اعلام و ضمن محکومیت این جنایت دلخراش آن را به تمام مردم افغانستان تسلیت گفتند.

سایت افغانستان خبرگزاری فارس نیر در راستای انعکاس محکومیت این حادثه برخی از نظرات کاربران ایرانی را منتشر می‌کند.

«محمد علی بهمنی قاجار» نویسنده و پژوهشگر ایرانی:

جنبش نور و روشنایی به خاموشی و تاریکی نمی‌گراید. نور بر ظلمت پیروز است. همکاری با داعش و ترور و وحشت نشانه اوج عجز و ضعف فاشیسم قومی است. ملت افغانستان در تلاش خود برای رفع تبعیض و احقاق حق نیرومندتر از گذشته خواهد شد و خون این شهیدان، درخت پربار آزادی را بارور خواهد کرد.

«حمید رضا بوالی» روزنامه نگار:

به مویه‌های غریبانه قصه پردازم….

لباس مرد خونی است، دلش حتما خونین‌تر و شاید به این فکر می‌کند که حالا او هم جزیی از تاریخ درد شده است.

ما ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها تاریخ درد را خوب بلدیم.

تسلیت

«لیلا گلپایگانی»، فعال اجتماعی:

آه ای زمین تشنه کابل!

تا کی باید با خون جوانان مفروش شوی؟

این نفرین کدام شاه خفته در گورهای توست؟

ای زمین خسته کابل!

دوستان کابلی تسلیت مرا بپذیرید. بسیار غمگین شدم.

«مسعود اسپنتمان»، نویسنده:

قصدم این بود که در مظاهره امروز روشنایی در کابل شرکت کنم، اما گرفتار بیماری سختی در بامیان گشته، در شفاخانه پنجآب زمینگیر شدم.

این چه قسم دشمنی است که با مردم نجیب هزاره می‌شود؟

«علی رجبی» فعال فرهنگی:

افغانستان جان ایران است، اعتراف می‌کنم که عملیات انتحاری در کابل برایم غم انگیزتر از بروکسل، نیس، مونیخ و… است. مرگ بر افراط.

«میراحمد حقی»، فعال اجتماعی:

از کابل خبرهای اشک‌ناک به گوش می‌رسد.

امروز جنبش روشنایی راهپیمایی دادخواهانه داشته‌اند و بسیاری از دوستانم در آن شرکت جسته بودند، که شوربختانه با انفجار انتحاری به خاک و خون کشیده شده.

امروز مسافرم و این بدترین خبری بود که دم سفر می‌توانستم بشنوم. نگران همه دوستان عزیزتر از جانم هستم و اشک امانم نمی‌دهد.

به یاد این شعر افتادم که وصف‌ حال مجاهدین تبریز در زمان انقلاب مشروطه ایران است:

سیصد گل سرخ یک گل نصرانی

ما را ز سر بریده می‌ترسانی

ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم

در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم.

فرهمند علی‌پور خبرنگار ایرانی مقیم اروپا:

کابل بازهم رنگ خون گرفت. ده‌ها کشته و صدها زخمی. در یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز برای «روشنایی».

جنبش روشنایی قربانی وحشت و کشتار شد اما این پایان کار نیست. این پیروزی سیاهی، خاموشی و خفقان نیست. بی هیچ تردیدی این فاجعه، اراده‌ها را برای روشنایی و یک فردای روشن تر ، جزم‌تر و محکمتر خواهد کرد.

علیرضا قربانی:

به خون کشیده شدن هم میهنان افغانستانی در کابل، بسیار جانسوز است. دردناکتر آنکه برای یک خواسته‌ اجتماعی و به نام روشنایی گرد هم آمده بودند.

دوستان،  این رخداد،  وظیفه‌ ما را سنگین‌تر می‌کند.

بیاییم جهانی بسازیم که به دور از خشونت و تعصب باشد.

بیاییم تلاش کنیم برای گسترش خردورزی، دنیایی بسازیم که آدم متعصبی برای رفتن به بهشت،  عملیات انتحاری نکند و ده‌ها انسان بیگناه را به خاک و خون نکشد.

به راستی که خرافات، چه می‌تواند بکند با مغز یک انسان که به خود کمربند انفجاری ببندد؟!

به امید دنیایی زیباتر و دور از خرافات.

به امید دنیایی که باور هر کس، برای خودش باشد و نخواهد با شمشیر به دیگران تحمیل کند.

به امید جهانی بدون نفرت.

بنابر اعلام رسمی وزارت کشور افغانستان، در حمله انتحاری روز گذشته معترضان جنبش روشنایی در خیابان «دهمزنگ» شهر کابل، ۸۰ نفر شهید و ۲۳۱ نفر دیگر زخمی شدند که گروه تروریستی داعش مسؤولیت این حمله تروریستی را به عهده گرفت.

۰۳
مرداد ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

اشرف غنی: انتقام خون شهدای کابل را می‌گیرم

حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز انفجار نیرومندی در منطقه دهمزنگ شهر کابل محل تظاهرات جنبش روشنایی به وقوع پیوست.

این انفجار در نزدیکی مکانی به وقوع پیوست که تظاهرات کنندگان جنبش روشنایی از صبح امروز در این محل تجمع کرده‌اند.

« محمداشرف غنی» طی گفت‌وگویی ویدیویی با مردم افغانستان که از طریق تلویزیون ملی این کشور پخش می‌شد، فردا یک شنبه(۳اسد) را عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

وی از امام جماعات مساجد خواست تا از درگاه خداوند برای قربانیان این حمله دعا و طلب مغفرت  کنند.

رئیس جمهور افغانستان افزود: به همین دلیل است که من و همکارانم در عرصه امنیتی در بیشتر از یک هفته بصورت دوامدار در گفت‌وگو و مذاکره با سازمان دهندگان اعتراضات بودیم و تدابیر شدید امنیتی امروز نیز به همین دلیل بوده است.

غنی به ملت افغانستان وعده داد و گفت که انتقام خون این عزیزان را از عاملان این قضیه در هر کجایی که باشند خواهم گرفت.

رئیس جمهور افغانستان گفت: طی فرمانی کمیسیونی به ریاست دادستانی تشکیل شده تا در رابطه به عمل وحشیانه تحقیق کند.

۰۳
مرداد ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

سیاست ایران حمایت همه جانبه از دولت مرکزی افغانستان است

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، حسن روحانی امروز (سه شنبه) در تماس تلفنی با «محمد اشرف‌غنی» رئیس جمهوری افغانستان و تبریک عید سعید فطر گفت: آرزوی دولت و ملت ایران، افغانستانی با ثبات و در امنیت کامل و مسیر اقتصادی شکوفا و پویا است و همه باید برای پایداری دولت وحدت ملی در افغانستان و تحقق این آرزو دست به دست هم دهیم .

رئیس جمهور ایران حملات تروریستی در افغانستان و کشته شدن مردم بی‌گناه این کشور را موجب تاسف عمیق مردم ایران دانست و با آرزوی موفقیت برای دولت و مردم افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی گفت: امیدوارم گروه‌های تروریستی بفهمند راه آنها نادرست و خیانت به مردم خوب افغانستان و منطقه است و دین مبین اسلام همه را به برادری و وحدت دعوت کرده و خونریزی را بزرگترین جنایت بشری می‌داند.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت فعال شدن کمیسیون مشترک ۲ کشور با هدف ایجاد تحول در رونق اقتصادی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به توسعه روابط تهران – کابل است و فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی نقش مهمی را در این راستا ایفا می کند.

محمد اشرف غنی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک عید سعید فطر به رئیس جمهور ایران، دولت و مردم ایران گفت: افغانستان مصمم به توسعه و تقویت همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها است.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به ضرورت توسعه روابط اقتصادی ۲ کشور اظهارداشت: در نشست تهران چارچوب خوبی برای توسعه همکاری‌های ۲جانبه ، ۳جانبه و منطقه‌ای ترسیم شد که به تحولی مثبت در ترانزیت کالاها و سرمایه گذاری تجاری، با فعال شدن بیش از پیش بندر چابهار خواهد انجامید.

وی همچنین گزارشی را از آخرین تحولات افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی و تقویت پایه‌های امنیتی و دفاعی در افغانستان ارائه داد.

۱۹
تیر ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

دفاع آخر از قاتل «ستایش» اخذ شد/ منتظر نظریه مددکاران اجتماعی هستیم

ابوالقاسم مرادطلب دادستان عمومی و انقلاب ورامین در گفت‌‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،‌ افزود: روز گذشته سرانجام متهم به قتل ستایش دختربچه ۶ ساله افغانستانی به دادسرای ورامین آورده شد.

وی گفت: بر اساس آنچه از قبل تعیین شده بود از متهم دفاع آخر اخذ شد و همچنین مددکاران اجتماعی فرصت پیدا کردند تا مصاحبه خود را از متهم اخذ کنند.

مرادطلب افزود: بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی در پرونده‌هایی که متهم زیر ۱۸ سال سن دارد باید یک مصاحبه از طریق مددکاران اجتماعی با متهم  انجام شود و نظریه مکتوب مددکاران اجتماعی در پرونده ثبت و ضبط شود.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین تصریح کرد: پس از آنکه نظر مکتوب مددکاران به دادستانی واصل شود از سوی شعبه رسیدگی کننده قرار مجرمیت صادر می‌شود و پس از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه کیفری شماره یک ارجاع می‌شود.

مرادطلب در پاسخ به این سوال که آیا نظریه مددکاران اجتماعی می‌تواند در روند رسیدگی به پرونده تغییری ایجاد کند یا خیر گفت: این نظریه ربطی به ماهیت رسیدگی به پرونده ندارد که بخواهد تغییری در رسیدگی ایجاد کند.

۱۵
اردیبهشت ۱۳۹۵
نویسنده
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها